OCEAN LITERACY

Spotkanie z Morzem Bałtyckim

Projekt: Spotkanie z Morzem Bałtyckim

Koordynator projektu: Akwarium Gdyńskie MIR-PIB

Magia wybrzeży Bałtyku co roku przyciąga rzesze turystów. Przysłowiowy los na loterii wygrali jednak Ci, którzy na co dzień mieszkają w tym pięknym, nadmorskim regionie. W każdej chwili, gdy tylko zapragną, mogą znaleźć się nad wodą, by bosą stopą spacerować po rozgrzanym porannym słońcem piasku, zbierać niewielkie muszelki oraz wsłuchiwać się w melodyjny śpiew szybujących, białych mew.

Pamiętajmy, że mieszkać nad Bałtykiem nie oznacza tylko czerpać z uroków tego miejsca. Należy także nieustannie wzbogacać swoją wiedzę o Morzu Bałtyckim i jego walorach. Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB od lat realizuje projekty mające na celu przekazanie wiedzy oceanograficznej oraz zasianie ekologicznego ziarenka w ludzkiej świadomości, które dziś i w przyszłości zaowocuje świadomą oraz mądrą eksploatacją naszego morza.

„Spotkanie z Morzem Bałtyckim” to nietypowe, dalekie od szkolnej ławy, lekcje skierowane do dzieci i młodzieży z Sopotu. Projekt realizowany jest corocznie, od 2005. Do tej pory wzięło w nim udział prawie 500 szkolnych i przedszkolnych grup, co daje łącznie ponad 10 tysięcy uczestników. W obecnej chwili staruje kolejna edycja  „Spotkanie z Morzem Bałtyckim 2016”.

Gdzie mówić o Bałtyku, by zainteresować młodzież licealną z nadmorskiej miejscowości, dla której spacer po plaży może wydawać się zwykłą codziennością? Nasze lekcje odbywają się na kutrze hydrograficznym. Uczniowie w swą morską przygodę wypływają z portu jachtowego w Gdyni. Na pokładzie jednostki poznają przyrządy służące do poboru podwodnych prób. Załoga przy użyciu dragi wykonuje zaciągi prezentując bioróżnorodność bałtyckiej fauny i flory. Obserwowany z daleka urwisty brzeg orłowskiego klifu pozwala zrozumieć aspekty geograficzne regionu, natomiast pobór prób wody bałtyckiej i wykonywanie analiz laboratoryjnych – aspekty chemiczne akwenu.

Młodzież gimnazjalna na bałtycką lekcje maszeruje na gdyński bulwar z lornetkami w dłoniach. Miejsce do przeprowadzenia warsztatów wybrano nie przypadkiem – to właśnie stąd można śmiało podglądać przeróżne gatunki nadmorskich ptaków.

 

Do udziału w projekcie zapraszamy także uczniów II i V klas sopockich szkół podstawowych. Przed dziećmi stoi bardzo ciekawe, ale jakże trudne zadanie – zostać choć na chwilę prawdziwym naukowcem! Uczniowie udają się do Laboratorium Biologicznego i za pomocą mikroskopów badają bałtyckie organizmy. Dla wszystkich uczestników jest to fantastyczna, edukacyjna przygoda.

Bałtyk swym pięknem urzeka również najmłodszych. Z przedszkolakami wspólnie śpiewamy, tańczymy, rysujemy i opowiadamy o naszym morzu. Największą radość maluchom sprawia łowienie ryb. Wędki, z zaczepionymi na sznureczkach magnesami, czekają na dzieci w kolorowej Sali Przedszkolnej Akwarium Gdyńskiego.

Realizacja projektu pozwala uczniom z Sopotu nie tylko poznać biologię, chemię czy geografię Morza Bałtyckiego, ale także zrozumieć jakże ważną rolę tego ekosystemu w życiu sopocian. Ucząc się w nadmorskim kurorcie, dzieci i młodzież zobowiązani są do poszerzania wiedzy o Bałtyku, by już dziś świadomie wpływać na ochronę wód naszego morza. Zdobyte informacje będą dla nich niezbędne również w przyszłości, podczas planowania swojej kariery zawodowej.

Projekt „Spotkanie z Morzem Bałtyckim” jest finansowany przez Urząd Miasta Sopotu i Morski Instytut Rybacki – PIB z Gdyni, a za jego realizację odpowiada Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego.

Autor: Katarzyna Borowiak

Skip to content