Za pasem Gwiazdka, więc w tym odcinku słów kilka o rozgwiazdach!
Rozgwiazdy to szkarłupnie, które ze względu na swoją liczebność i styl życia, stanowią ważny element ekosystemów morskich. Na wielu plażach świata, szkieleciki rozgwiazd stanowią równie powszechne zjawisko, jak u nas bałtyckie muszelki.
Są drapieżnikami, polują na bezkręgowce bytujące przy dnie. Kontrolują więc liczebność populacji tych zwierząt. Mają jednak w ostatnich latach trochę problemów. Problemy te są związane z chorobą, którą nazywamy SEA STAR WASTING SYNDROME (SSWS). Jest to choroba, która powoduje powstawanie owrzodzeń i w gruncie rzeczy stopniowe rozpadanie się rozgwiazdy.
Takie masowe zjawisko obserwowano w 2013 roku. Liczebność rozgwiazd słonecznikowych w wodach przybrzeżnych wschodnich wybrzeży Północnego Pacyfiku zmniejszyła się o niemal 90%. Dokładne przyczyny masowego rozprzestrzeniania się choroby są wciąż poznawane. Są to prawdopodobnie oddziaływanie patogenu oraz kombinacja czynników środowiskowych.
Jednym z gatunków najbardziej dotkniętych SSWS jest rozgwiazda słonecznikowa (Pycnopodia helianthoides), którą można również spotkać w naszym Akwarium. Jest to rekordzistka pod wieloma względami – o czym opowiadamy w tym odcinku Pochodzi właśnie z chłodnych wód Północnego Pacyfiku.