Odc.151: Sekrety błazenków

Odc.151: Sekrety błazenków

Zmiana płci w przyrodzie to zjawisko nierzadkie na rafach koralowych. W tym odcinku poznacie rybę, która znana jest chyba każdemu dziecku – z zupełnie innej strony. A mowa tu o sekretach błazenków!

W tym odcinku mówimy tu o tzw. hermafrodytyzmie sekwencyjnym – czyli odmianie obojnactwa. Ryby potrafią zmieniać płeć na trzy sposoby: samiec w samicę (protandria), samica w samca (protogynia) lub w dwie strony (obojnactwo dwukierunkowe). Strategia ta pomaga zwiększyć sukces rozrodczy.

U błazenków możemy zaobserwować zjawisko tzw. protandrii. W skrócie zjawisko to oznacza, że nasze błazenki dojrzewają jako „chłopcy”!

Błazenki są rybami monogamicznymi – mają jednego partnera. Żyją w parach lub grupach. Największym osobnikiem jest samica, której towarzyszy dojrzały samiec oraz niedojrzałe samczyki. Jeżeli samica zginie – dominujący samiec zmienia płeć i awansuje na jej stanowisko w hierarchii, natomiast jeden z pozostałych samców zajmuje miejsce partnera samicy.

Taki system produkcji potomstwa i struktura socjalna populacji błazenków jest w dużej mierze uwarunkowana rozmieszczeniem koralowców w ich otoczeniu, które stanowią ich dom. Koralowce zapewniają ochronę przed drapieżnikami, pokarm i bezpieczne miejsce, w którym można złożyć jaja. Jednak ich zróżnicowane rozmieszczenie na rafach, powoduje, że zmiana gospodarza dla błazenka w poszukiwaniu potencjalnego partnera jest ryzykowna. Gdyby samiec miał szukać samicy wśród odległych koralowców – mógłby paść ofiarą drapieżników. Strategia zmiany płci w takim przypadku chroni go przed podjęciem takiego ryzyka.

Skip to content