W tym odcinku „Niepodręcznika Oceanicznego” przedstawiamy informacje o tym, jak rekiny przystosowały się do życia pod wodą, a miały na …
Filmy
Odc. 180: Zimna woda
Jest zima, to musi być zimno. A natura musi sobie radzić. W tym odcinku poznacie garść ciekawostek o tym jak …
Odc. 179: Tropem żeglarza cz.2 – znaki nocne statków
Światła na morzu w nocy spełniają bardzo ważną funkcję. Charakterystyka świateł jest jasno określona i na jej podstawie możemy dowiedzieć …
ODC. 178: Obcy kontra murena & Mała Syrenka
W tym odcinku, obok “Obcego” i “Małej Syrenki” wystąpi murena! Nie dziwi, że te niezwykłe ryby stanowiły inspiracje dla kinowych …
Odc. 177: Podróże meduzy kompasowej
Odcinek o jedynym w Polsce hodowcy tego gatunku. Pomysł na rozpoczęcie hodowli meduzy kompasowej kiełkował w sekcji akwarystyki Akwarium Gdyńskiego …
ODC. 176: Na boso przez Bałtyk – Ryf Mew
Za oknem coraz bliżej zima a tu krótkie wspomnienie cieplejszej pory roku. Dzisiaj przybliżymy Wam mało znaną ale niezwykle uroczą …
Odc. 175: Bałtycki wehikuł czasu
W tym, 175 odcinku #Niepodręcznika Oceanicznego, dr hab. prof. UG, Magdalena Bełdowska opowiada o tym co wpłynęło na obecność różnych
Odc. 173: Czy Bałtyk jest czystym morzem?
Słyszałeś stwierdzenia, że Bałtyk jest najbardziej zanieczyszczonym morzem na świecie i nie wiesz czy to prawda czy fałsz? W dzisiejszym …
Odc. 172: Morskie drogowskazy
Znaki nawigacyjne na morzu to odpowiednik znaków drogowych na lądzie. Jest ich kilka rodzajów, różnią się kształtami i kolorami – …
ODC. 171: TORFOWISKA (CZ.2)
W dzisiejszym odcinku #Niepodręcznika kolejna dawka torfowisk, czyli ekosystemów, o których niewiele się mówi, a które wykonują dla nas niesamowitą …
ODC. 170: Torfowiska (cz.1)
Dzisiejszy odcinek Niepodręcznika przeniesie nas na tereny wysoce podmokłe, często występujące w zakolach rzek, w miejscach śródleśnych zagłębień terenu czy …
Odc. 169: Różowy nie tylko dla BarbieOdc. 169:
Niezmiernie jest nam miło przywitać was po wakacyjnej przerwie w kolejnej edycji Niepodręcznika Oceanicznego.🌊 Dzisiejszy odcinek naładowany będzie różem, a …
Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian”
Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Jest to impreza adresowana do wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy
Spotkanie z Morzem Bałtyckim – Gdynia 2023
Szukasz pomysłów na interesujące zajęcia, które zrealizujesz ze swoimi uczniami poza murami szkoły? Jeśli tak – nie wahaj się i
Odc. 168: O hodowli koników morskich
Jaka jest pierwsza ryba, która przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie o rafach koralowych?
OK, może druga!
Nasz wybór pada …
Odc. 167: Dzień Pingwina
Dwa dni temu wszystkie pingwiny obchodziły swoje święto, które ustanowiono z okazji rozpoczęcia dorocznej wędrówki tych ptaków, ale także dla …
Odc. 166: Dzień Ziemi
Czy szukacie powodów by w najbliższy weekend wyciągnąć swoich bliskich na spacer?
Podpowiadamy – jutro DZIEŃ ZIEMI – bardzo dobry …
Odc. 165: Halo Flipper, czy to ty?
W tym odcinku dowiecie się wiele o komunikacji dźwiękowej u delfinów.
Tematy, które się pojawią to echolokacja, użycie różnych dźwięków oraz …
Odc. 164: Tropem żeglarza – znaki dzienne statków
Na lądzie znaki drogowe wskazują kierowcom drogę i ostrzegają przed niebezpieczeństwem, które może ich potkać. By uniknąć kolizji użytkownicy dróg …
Odc. 163: Podwodne łąki
Zapraszamy na 163 odcinek #niepodręcznikoceaniczny
Dziś zajrzymy pod powierzchnię wody, by w wiosennym, pełnym optymizmu nastroju dowiedzieć się o trawie …
Odc. 12: Bezpieczeństwo żywności pochodzenia morskiego
Żywność pochodzenia morskiego jest bardzo wartościowa pod względem odżywczym. Stąd niezwykle istotne jest, aby ta żywność spełniała wymagane kryteria bezpieczeństwa …
Odc. 162: Tajemnica szklanych plaż
Na całym świecie wybrzeża różnią się od siebie, nic w tym dziwnego w końcu powstawały w różnych okresach i na skutek …
Odc. 161: Skrzypłocz
Z wszystkich postów, jakie umieściliśmy na Facebooku od początku istnienia naszego konta, był jeden, który spotkał się z wyjątkowym zainteresowaniem.
Uzyskał …
Odc. 160: Mikroorganizmy
Poprosiliśmy więc najmłodszą profesorkę w Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy o to, by opowiedziała o swojej pracy.
Wyszedł …
Odc. 159: Stacje czyszczące raf koralowych
Dziś słów kilka o “gabinetach kosmetycznych” raf koralowych, a dokładniej o wargatku sanitarniku. W środowisku naturalnym, wargatki tworzą “stacje czyszczące”. …
Odc. 158: Cmentarzyska Wielorybów
Czy słyszeliście kiedyś o cmentarzyskach wielorybów? Cmentarzyska wielorybów to miejsca, w których znajdowane są masowo kości wielorybów/waleni. W tym odcinku …
Odc. 157: Bursztyn – świadek przeszłości
Odc. 156: W poszukiwaniu kopalnego DNA – rekonstrukcja przeszłości
Odc. 155: Moda z rafy koralowej
26 stycznia przypada Dzień Australii. Z tej okazji nasza ekipa filmowa przygotowała specjalny odcinek „Niepodręcznika Oceanicznego” pt. „Moda z rafy …
Odc.154: Zwierzęta wodne w kinowej odsłonie
W Dzień Popcornu zapraszamy Was do obejrzenia jeszcze ciepłego „Niepodręcznika Oceanicznego”. Znajdziecie w nim kilka propozycji z wytwórni filmowych, przy …
Odc. 153: Co ma wspólnego popcorn z plażą?
Witamy wszystkich po świątecznej przerwie w pierwszym w tym roku odcinku Niepodręcznika. <
ODC.152: Rozgwiazdy w opałach
Odc.151: Sekrety błazenków
Zmiana płci w przyrodzie to zjawisko nierzadkie na rafach koralowych. W tym odcinku poznacie rybę, która znana jest chyba każdemu …
Odc. 150: Hodowle meduz
Odc. 149: Wszy fok
Kto by się spodziewał, że tak miłe oku zwierzę może mieć swędzący problem? O tym, jak ten owad jest w …
Odc. 147: Pstrąg morski
Pokrewieństwa między gatunkami to przedmiot dociekań i badań od bardzo wielu lat. Ale ten odcinek nie jest o systematyce. Dowiecie …
Odc. 146: Bioróżnorodność
Bioróżnorodność to jeden z podstawowych parametrów ekologii. Obserwując zmiany wartości tego parametru dowiadujemy się o kondycji ekosystemów. Jednak czy niska …
Odc. 145: Wielka ryba
W Oceanie żyje ogromna liczba gatunków. Są i małe i wielkie, zupełnie zwyczajne i kompletnie dziwaczne. W dzisiejszym odcinku zobaczycie …
Odc. 144: Rdzeń geologiczny z Arktyki
Dziś w Niepodręczniku Oceanicznym koledzy i koleżanki z Instytut Oceanologii PAN zabiorą Was na pokład statku badawczego i pokażą po …
Odc. 143: We all live by the Sea
Odc. 142: Co tak stuka???
Dorzecze Amazonki ma powierzchnię około 7 milionów km2. Dla porównania powierzchnia Polski to niespełna 313 tysięcy km2!! Zróżnicowanie zwierząt, które …
Odc. 141: Co chcielibyście wiedzieć o oceanie?
Nadeszła jesień – ruszamy więc z kolejnym sezonem Niepodręcznika Oceanicznego! Ponieważ ocean głęboki, szeroki i słabo zbadany, tematów do poruszenia …
Odc. 140: Wakacje
Nadszedł czas wakacji a wraz z nim koniec kolejnego sezonu Niepodręcznika Oceanicznego. W tym odcinku podsumowujemy wydarzenia edukacyjne ostatnich tygodni …
Odc. 139: Czym różni się topnienie lodowców od kry morskiej
Zrobiło się ciepło, więc dla ochłody odcinek o lodzie. Jakie są różnice między lodem morskim pokrywającym większość Oceanu Arktycznego a …
Odc. 138: Oceanowi – dzieci
Wczoraj był Dzień Dziecka. Z tej okazji zapytaliśmy naszych młodych przyjaciół czego życzą Oceanowi.
Poniżej ich odpowiedzi 🙂…
Odc. 137: Fotometr Słoneczny
Jak działa urządzenie, którym naukowcy badają natężenie promieniowania słonecznego, które dociera do powierzchni Ziemi?
Opowiada dr Paulina Pakszys z Instytut …