W tym, 175 odcinku #Niepodręcznika Oceanicznego, dr hab. prof. UG, Magdalena Bełdowska opowiada o tym co wpłynęło na obecność różnych zanieczyszczeń w wodach Bałtyku i dlaczego po dzień dzisiejszy odczuwamy skutki decyzji podjętych w przeszłości. Jeżeli chcecie zrozumieć nasze morze wsiądźcie razem z nami w Bałtycki wehikuł czasu !! Jeśli chcesz więcej się dowiedzieć na podobne tematy oglądaj poprzednie odcinki #Niepodręcznika Oceanicznego: odc. 4, odc. 20, odc. 21, odc. 173.
Filmy
Odc. 174: W relacji z rekinami
Jakie wskazówki, na uniknięcie starć z rekinami, zawierają poradniki dla turystów odwiedzających Florydę, czyli rejon, w którym do spotkań człowieka …
Odc. 173: Czy Bałtyk jest czystym morzem?
Słyszałeś stwierdzenia, że Bałtyk jest najbardziej zanieczyszczonym morzem na świecie i nie wiesz czy to prawda czy fałsz? W dzisiejszym …
Odc. 172: Morskie drogowskazy
Znaki nawigacyjne na morzu to odpowiednik znaków drogowych na lądzie. Jest ich kilka rodzajów, różnią się kształtami i kolorami – …
ODC. 171: TORFOWISKA (CZ.2)
W dzisiejszym odcinku #Niepodręcznika kolejna dawka torfowisk, czyli ekosystemów, o których niewiele się mówi, a które wykonują dla nas niesamowitą …
ODC. 170: Torfowiska (cz.1)
Dzisiejszy odcinek Niepodręcznika przeniesie nas na tereny wysoce podmokłe, często występujące w zakolach rzek, w miejscach śródleśnych zagłębień terenu czy …
Odc. 168: O hodowli koników morskich
Jaka jest pierwsza ryba, która przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie o rafach koralowych? OK, może druga! Nasz wybór pada …
Odc. 167: Dzień Pingwina
Dwa dni temu wszystkie pingwiny obchodziły swoje święto, które ustanowiono z okazji rozpoczęcia dorocznej wędrówki tych ptaków, ale także dla …
Odc. 166: Dzień Ziemi
Czy szukacie powodów by w najbliższy weekend wyciągnąć swoich bliskich na spacer? Podpowiadamy – jutro DZIEŃ ZIEMI – bardzo dobry …
Odc. 165: Halo Flipper, czy to ty?
W tym odcinku dowiecie się wiele o komunikacji dźwiękowej u delfinów. Tematy, które się pojawią to echolokacja, użycie różnych dźwięków oraz …
Odc. 164: Tropem żeglarza – znaki dzienne statków
Na lądzie znaki drogowe wskazują kierowcom drogę i ostrzegają przed niebezpieczeństwem, które może ich potkać. By uniknąć kolizji użytkownicy dróg …
Odc. 163: Podwodne łąki
Zapraszamy na 163 odcinek #niepodręcznikoceaniczny Dziś zajrzymy pod powierzchnię wody, by w wiosennym, pełnym optymizmu nastroju dowiedzieć się o trawie morskiej …
Odc. 162: Tajemnica szklanych plaż
Na całym świecie wybrzeża różnią się od siebie, nic w tym dziwnego w końcu powstawały w różnych okresach i na skutek …
Odc. 161: Skrzypłocz
Z wszystkich postów, jakie umieściliśmy na Facebooku od początku istnienia naszego konta, był jeden, który spotkał się z wyjątkowym zainteresowaniem. Uzyskał …
Odc. 160: Mikroorganizmy
Poprosiliśmy więc najmłodszą profesorkę w Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy o to, by opowiedziała o swojej pracy. Wyszedł …
Odc. 159: Stacje czyszczące raf koralowych
Dziś słów kilka o “gabinetach kosmetycznych” raf koralowych, a dokładniej o wargatku sanitarniku. W środowisku naturalnym, wargatki tworzą “stacje czyszczące”. …
Odc. 158: Cmentarzyska Wielorybów
Czy słyszeliście kiedyś o cmentarzyskach wielorybów? Cmentarzyska wielorybów to miejsca, w których znajdowane są masowo kości wielorybów/waleni. W tym odcinku opowiem …
Odc. 157: Bursztyn – świadek przeszłości
Jak już wiecie z poprzedniego odcinka, badania morza to nie tylko opisywanie aktualnego stanu, ale też zaglądanie w przeszłość. A …
Odc. 156: W poszukiwaniu kopalnego DNA – rekonstrukcja przeszłości
W tym odcinku, dr Joanna Pawłowska opowie trochę o paleoceanografii. Paleoceanografia to nauka o odtwarzaniu klimatu i środowiska między innymi …
Odc. 155: Moda z rafy koralowej
26 stycznia przypada Dzień Australii. Z tej okazji nasza ekipa filmowa przygotowała specjalny odcinek „Niepodręcznika Oceanicznego” pt. „Moda z rafy …
Odc.154: Zwierzęta wodne w kinowej odsłonie
W Dzień Popcornu zapraszamy Was do obejrzenia jeszcze ciepłego „Niepodręcznika Oceanicznego”. Znajdziecie w nim kilka propozycji z wytwórni filmowych, przy …
Odc. 153: Co ma wspólnego popcorn z plażą?
Witamy wszystkich po świątecznej przerwie w pierwszym w tym roku odcinku Niepodręcznika. < 19 stycznia obchodzić będziemy święto bardzo popularnej, …
ODC.152: Rozgwiazdy w opałach
Za pasem Gwiazdka, więc w tym odcinku słów kilka o rozgwiazdach! Rozgwiazdy to szkarłupnie, które ze względu na swoją liczebność …
Odc.151: Sekrety błazenków
Zmiana płci w przyrodzie to zjawisko nierzadkie na rafach koralowych. W tym odcinku poznacie rybę, która znana jest chyba każdemu …
Odc. 150: Hodowle meduz
Meduzy nie są zbyt charyzmatycznymi stworzeniami, ale z pewnością są to fascynujące zwierzęta. Dowodem na to jest trend kupowania meduz do …
Odc. 149: Wszy fok
Kto by się spodziewał, że tak miłe oku zwierzę może mieć swędzący problem? O tym, jak ten owad jest w …
ODC. 148: O rekinach
W tym odcinku „Niepodręcznika Oceanicznego” przedstawiamy informacje o tym, jak rekiny przystosowały się do życia pod wodą, a miały na …
Odc. 147: Pstrąg morski
Pokrewieństwa między gatunkami to przedmiot dociekań i badań od bardzo wielu lat. Ale ten odcinek nie jest o systematyce. Dowiecie …
Odc. 146: Bioróżnorodność
Bioróżnorodność to jeden z podstawowych parametrów ekologii. Obserwując zmiany wartości tego parametru dowiadujemy się o kondycji ekosystemów. Jednak czy niska …
Odc. 145: Wielka ryba
W Oceanie żyje ogromna liczba gatunków. Są i małe i wielkie, zupełnie zwyczajne i kompletnie dziwaczne. W dzisiejszym odcinku zobaczycie …
Odc. 144: Rdzeń geologiczny z Arktyki
Dziś w Niepodręczniku Oceanicznym koledzy i koleżanki z Instytut Oceanologii PAN zabiorą Was na pokład statku badawczego i pokażą po …
Odc. 143: We all live by the Sea
Niezależnie od tego, jak daleko od morza żyjemy, obok plaży czy daleko w górach, wywieramy na nie wielki wpływ. I …
Odc. 142: Co tak stuka???
Dorzecze Amazonki ma powierzchnię około 7 milionów km2. Dla porównania powierzchnia Polski to niespełna 313 tysięcy km2!! Zróżnicowanie zwierząt, które …
Odc. 141: Co chcielibyście wiedzieć o oceanie?
Nadeszła jesień – ruszamy więc z kolejnym sezonem Niepodręcznika Oceanicznego! Ponieważ ocean głęboki, szeroki i słabo zbadany, tematów do poruszenia …
Odc. 140: Wakacje
Nadszedł czas wakacji a wraz z nim koniec kolejnego sezonu Niepodręcznika Oceanicznego. W tym odcinku podsumowujemy wydarzenia edukacyjne ostatnich tygodni …
Odc. 139: Czym różni się topnienie lodowców od kry morskiej
Zrobiło się ciepło, więc dla ochłody odcinek o lodzie. Jakie są różnice między lodem morskim pokrywającym większość Oceanu Arktycznego a …
Odc. 138: Oceanowi – dzieci
Wczoraj był Dzień Dziecka. Z tej okazji zapytaliśmy naszych młodych przyjaciół czego życzą Oceanowi. Poniżej ich odpowiedzi 🙂
Odc. 137: Fotometr Słoneczny
Jak działa urządzenie, którym naukowcy badają natężenie promieniowania słonecznego, które dociera do powierzchni Ziemi? Opowiada dr Paulina Pakszys z Instytut …
Odc. 136: Otwarte Dni Nauki 2022
W dniach 9-11 czerwca 2022 roku, odbędą się Otwarte Dni Nauki, na które składa się Międzynarodowa Konferencja Młodzieżowa, Międzynarodowa Sopocka …
Odc. 135: Plankton galaretowaty jako suplement diety?
Badaczki z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego IO UG opowiedzą o nowych możliwościach pozyskiwania żywności z morza. Czy …
Odc. 134: Rtęć w chorych rybach?
W kolejnym odcinku na temat zanieczyszczeń morza wracamy nad Bałtyk. Badaczki z Zakład Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego IO UG opowiedzą …
Odc. 133: Choroba Minamata
Kontynuujemy opowieść o zanieczyszczeniach chemicznych wód Oceanu. W dzisiejszym odcinku Tomasz Kijewski opowie o najbardziej tragicznym wypadku do jakiego doszło …
Odc. 132: Kapelusznik
Rozpoczynamy mini serię o rtęci, jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków na Ziemi. W pierwszym odcinku prof. Magdalena Bełdowska z Uniwersytetu …
Odc. 131: Siatka planktonowa
W tym odcinku Tomek Kijewski z IOPAN tłumaczy na czym polega pobieranie materiału z pomocą jednego z najważniejszych narzędzi służących …
Odc. 130: Ślad wodny
Zapraszamy na sto trzydziesty odcinek #niepodręcznikoceaniczny pt. „Ślad wodny”. Upowszechnienie świadomości o wpływie prawidłowej gospodarki wodnej jest jednym z programów …
Odc. 129: Zatoka Pucka
Dlaczego mimo niewielkich rozmiarów, Zatoka Pucka to ważny obszar wymagający ochrony? Wirtualnie zanurkujmy wśród podwodnych łąk trawy morskiej, aby przyjrzeć …
Odc. 128: Nauka obywatelska – projekt Waterfront
Czym jest nauka obywatelska i jak każdy z nas może pomoc w badaniu bałtyckich plaż opowiada dr Tomasz Kijewski z …
Odc. 127: Uciekająca plaża
W tym odcinku Tymon Zieliński opowiada o tym co i dlaczego stało się z plażą w gdyńskim Orłowie oraz o …
Odc. 126: Śledzie
Dzisiaj dla niektórych obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w całym roku, czyli TŁUSTY CZWARTEK. A co to ma wspólnego ze …
Odc. 125: Wieloryby
Zapraszamy na odcinek naszpikowany ciekawostkami o wielorybach.Skąd ta nazwa? Jak odróżnić wieloryba od ryby? Jakie rekordy biją wieloryby? Jak nazywa …